Choď na obsah Choď na menu
 

 
Dobrú imunitu máme vo svojich rukách

1. 4. 2020

 

Čo môžem urobiť pre dobrú imunitu?

V dnešnej dobe oveľa častejšie počúvam o tom, ako je potrebné starať sa o svoje zdravie, snažiť sa o dobrú imunitu, posilňovať svoj zdravotný potenciál. Návodov na internete je mnoho. Ale ako sa v tom zorientovať a vybrať to, čo je pre moje telo to najlepšie, je pre väčšinu záhadou. Poďme sa teda spolu pozrieť čo s tým .

Začnem trochu zo širokej strechy.

Naše telo potrebuje k životu energiu, ktorú môžeme veľmi voľne rozdeliť na tri časti : vrodenú energiu , ktorú sme dostali do vienka;  energiu ,ktorú získavame z potravy; energiu , ktorú získavame zo vzduchu. Aby naše telo a myseľ boli zdravé a vedeli odolávať rôznym chorobám potrebujeme prijímať kvalitnú energiu zo vzduchu a z potravy.

Dnes sa zameriam na pľúca (mnohých trápi obava z ochorenia) a na hrubé črevo (úzko s pľúcami spolupracuje a hovorí sa, že imunitu hľadajme v črevách). Pokožka je považovaná tiež za orgán, ktorý dýcha.

Pľúca prijímajú energiu zo vzduchu a spájajú ju s energiou z potravín a táto zmes energií je rozvedená po celom tele a je veľmi dôležitá pre ochranu telesných tkanív pred vírusmi, baktériami, a inými patogénmi. V oblasti zdravia má pľúcna energia schopnosť zjednocovať imunitné sily v obrane proti chorobám na všetkých úrovniach tela.

Dýchať čistý vzduch je veľmi dôležité. Je to potravina prvého radu. Ak dýchame znečistený vzduch nedokáže si naše telo vychutnať ani tie najkvalitnejšie živiny. Dýchanie sa spája so schopnosťou prijímať bez hodnotenia a dávať bez smútku a ľútosti za tým, čo dávame. Dýchanie je úzko spojené s prežívanými emóciami.

Stres – zrýchli náš dych

Smútok – väčšinou vzdycháme

Hnev – dýchanie je stiesnené   atď.

                Hrubé črevo je na konci procesu výberu, čo je pre naše telo potrebné a čo je odpadom a má z tela odísť. Zhromažďuje a likviduje toxický odpad , ktorý zostal. Preťaženie čreva vedie k znečisteniu tela až na úroveň bunky.

Okrem emócií mnoho problémov s pľúcami a hrubým črevom spôsobuje sedavý spôsob života. Nedostatok pohybovej aktivity podporuje nesprávne dýchanie a sťažuje elimináciu škodlivín.

Ďalej je to zlé stravovanie : prejedanie sa, nedostatok vlákniny, nadmerná konzumácia mäsa, mliečnych výrobkov, užívanie drog, cigariet a priemyselne spracovaných potravín. Zlé stravovacie návyky spôsobujú ukladanie hlienu v pľúcach, ktorý bráni ich správnej funkcii. Výsledkom býva nádcha, problémy s nosnými dutinami, bronchitída či astma.

Také malé zhrnutie, čo môžeme pre našu imunitu urobiť:

Naučme sa správne dýchať.

Urobme všetko, čo je v našich silách pre čistý vzduch, ktorý dýchame.

Jedzme potraviny, ktoré nezaťažia toxínmi naše trávenie. Viď článok Potraviny na podporu funkcie pľúc a hrubého čreva v sekcii „Blog“ na www.terraklub.sk

Dostatok pohybu

Pracujme so svojimi emóciami, aby podporovali naše zdravie a nie naopak. Je krásne príslovie :

„Daj a bude ti dané, praj a bude ti priane“

                                                                                                                                                     Tana